Makale & İncelemeler

ARABULUCULUK VE FELSEFESİ HAKKINDA -I-(Bu çalışma ,Sınava hazırlık ,Mevzuat ve Makbuz Düzenleme Konuları İçermez.) 

Av. Arb. M. Turan Özer, Doktora Özel öğrenciliğinin  ,yanında , Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Felsefe Bölümü 2.sınıf öğrencisidir. Felsefe ve Hukuk alanları  dışında  arabuluculuğun gücüne inanan ÖZER ,Arabuluculuğun Anadolu 'ya en uygun düşen uyuşmazlık çözüm yoluna inanmaktır. Romalıların dediği gibi ''Öğrenen öğretir '' düsturu ile Arabuluculuğu öğrenmeye çalışmış ve sizlerin de bu konuda bilgi ve görüş sahibi  olması için bu çalışmayı kaleme almıştır.Felsefe,insana ve yaptığımız işlere farklı bir anlam katarak ,ufkumuzun genişlemesine yardımcı olur. Felsefe ile kazanılan bu  ufuk , farklı bakış açısı, şeffaflık,  farklı gösteren çözüm önerileri  Arabuluculuk için de önemli birer nitelik taşır.

 

Kitapta bazı bölümlerin sonunda SÖZÜN ÖZÜ başlığı ile o bölümü özetleyen uygun söz yazılarak kalıcı bilgi olmasını sağlamak amacıyla açıklamalar yapılmıştır.

 


Kendisinin de ifade ettiği üzere ;kitapta yazılanlarla ,arabulucuların dikkatini çekmek ve onları düşünmeye sevk etmek istemiştir.Tek amacı ; hem avukat hem arabulucu olan arkadaşlarımızda bir kıvılcım uyandırarak olaylara bir hukukçu gözüyle bakmalarını ve felsefi bir yaklaşım sergiliyebilmelerini sağlamaktır.


 En önemlisi; Av. M. Turan ÖZER’in bu kitapta paylaştıklarını okuyan arabuluculara ve arabulucu adaylarına, arabulucu olacaklara, arabulucu gönüllülerine Arabuluculuk'a inanan dostlara teşekkür ediyor ve faydalı olmasını diliyoruz.

https://www.vedatkitapcilik.com/arabuluculuk-ve-felsefesi-hakkinda-i-u-17680.html